Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Światowy Dzień Chorych na POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci wśród pacjentów na całym świecie. Jednak w Polsce wiedza na jej temat wciąż jest stosunkowo słabo rozpowszechniona. Przyjmuje się, że z objawami POChP może zmagać się ponad 2 mln Polaków, a tylko pół miliona jest pod kontrolą lekarza. Z tej okazji Światowego Dnia Chorych na POChP, obchodzonego 15 listopada, grupa ekspertów pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc zapowiada szereg działań w ramach kampanii „Włącz się w POChP”.

Pacjenci z rakiem nerki czekają na nowe leki

W Polsce rak nerki rozpoznawany jest u ok. 4,5 tys. osób rocznie. To obecnie siódmy najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn. Mimo że choroba wciąż jest groźna, istnieją już leki, które są w stanie zahamować jej postęp. O to, by były dostępne także w Polsce, zabiegają organizacje pacjentów, lekarze i chorzy. O refundację nowoczesnych terapii onkologicznych dla chorych z zaawansowanym nowotworem nerki apeluje Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz Fundacja Wygrajmy Zdrowie.

Czy cukrzyca ma płeć?

Spośród 2,73 miliona osób chorujących w Polsce na cukrzycę kobiety stanowią 56%, a mężczyźni pozostające 44%. Czy to oznacza, że kobiety chorują częściej na cukrzycę? Niekoniecznie, kobiety żyją statystycznie dłużej, a zdecydowana większość chorych na cukrzycę to osoby w wieku powyżej 60 lat. Różnica wynika więc raczej z krótszego życia mężczyzn. Jednak specyfika objawów, przebiegu i powikłań u kobiet i mężczyzn nie jest taka sama, dlatego warto przyjrzeć się im właśnie przez pryzmat płci.

Narodowy Program Prewencji i Leczenia Niewydolności Serca

Deklaracja polskiego środowiska medycznego

Podczas VII Szczytu Narodowych Asocjacji Niewydolności Serca Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (Heart Failure Association, European Society of Cardiology), który odbył się 4 listopada 2017 r. w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, konsultanci krajowi w dziedzinach: geriatrii, kardiologii i chorób wewnętrznych oraz prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce popisali Deklarację polskiego środowiska medycznego wskazującą na konieczność realizacji Narodowego Programu Prewencji i Leczenia Niewydolności Serca. 

Refundowane leki dla chorych z rakiem prostaty

Nowa lista leków refundowanych (obowiązująca od 1 listopada 2017 r.), opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, przyniosła dobre informacje dla pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego. Do refundacji zostały włączone dwa nowe leki: enzalutamid oraz dichlorek-radu 223, w ramach programu lekowego „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD‐10 C‐61)”. Dzięki temu pacjenci z zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego, po chemioterapii, będą mieli dostęp do trzech leków: enzalutamidu, dichlorku radu 223 oraz octanu abirateronu. 

Medyczna marihuana

W środę 1 listopada 2017 wchodzą w życie przepisy umożliwiające wykonywanie w aptekach leków na bazie konopi. Na legalizację medycznej marihuany w Polsce czekało wielu chorych, szczególnie tych cierpiących na choroby terminalne, którym leki na bazie konopi pomagają znosić ból. Pierwsze leki recepturowe powstałe na bazie medycznej marihuany pojawią się w aptekach po zarejestrowaniu i dopuszczeniu do obrotu surowca farmaceutycznego przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Urząd ma 270 dni (od wejścia w życie ustawy) na wydanie takiej decyzji. Czas ten przeznacza na sprawdzenie bezpieczeństwa i skuteczności tego preparatu, a także tego, czy lek jest produkowany w odpowiednich warunkach. Prawdopodobnie surowiec będzie dostępny w postaci ziół i/lub odpowiedniego stężenia oleju z odpowiednią zawartością THC i CBD. 

Światowy Dzień Udaru Mózgu

Jedna czwarta chorych po udarze mózgu to osoby poniżej 40. r.ż. Aż 70% pacjentów przynajmniej częściowo straciło sprawność fizyczną. Prawie połowa pacjentów źle ocenia dostęp do rehabilitacji. Takie dane można znaleźć w najnowszym raporcie Fundacji Udaru Mózgu, publikowanym z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu (29 października). Raport „Udar mózgu. Sytuacja chorych w Polsce” jest wynikiem badania, jakie od listopada 2016 r. do października br. przeprowadzono na 400 ankietowanych. 68% badanych stanowiły osoby po udarze, pozostałą grupę opiekunowie chorych. Autorzy raportu przyglądają się w nim m.in. innowacyjnym metodom leczenia, opiece poszpitalnej, stosunkowi personelu medycznego wobec pacjentów oraz efektywności polskich oddziałów udarowych i rehabilitacyjnych. 

Nowa lista leków refundowanych

Obowiązuje od 1 listopada 2017 r.

Ministerstwo Zdrowia przeanalizowało wszystkie uwagi zgłoszone do projektu z 23 października 2017 r. Zmiany wprowadzone w opublikowanym obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 25 października 2017 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 dzień 1 listopada 2017 r. w stosunku do projektu obwieszczenia mają charakter porządkujący i redakcyjny.

Skuteczność wedolizumabu w leczeniu chorych z WZJG i ChLC

Firma Takeda Pharmaceutical Company Limited (Takeda) zaprezentowała dane wskazujące na wczesną poprawę wybranych objawów u pacjentów z umiarkowaną lub ciężką postacią wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (WZJG) w lub chorobie Leśniowskiego-Crohna (ChLC), przyjmujących lek Entyvio® (wedolizumab), szczególnie u osób, u których nie stosowano wcześniej leczenia biologicznego i u których inne sposoby leczenia nie były wystarczająco skuteczne. Wyniki obydwu analiz podstawowego programu badań klinicznych GEMINI oraz dodatkowe dane dotyczące skuteczności tego leku zaprezentowano w październiku na Światowym Kongresie Gastroenterologii (WCOG) w Orlando.

Światowy Dzień Otyłości

Problemy związane z nadmierną masą ciała stają się coraz poważniejszą kwestią medyczną. Jak pokazują statystyki, obecnie już co druga osoba w Europie zmaga się z dodatkowymi kilogramami. 24 października, w związku ze Światowym Dniem Walki z Otyłością, warto zastanowić się nad tym, jak nadwaga i otyłość wpływają na codzienne życie człowieka. Wyniki badania „Analiza psychologicznego aspektu odchudzania”, które przeprowadzono na zlecenie kampanii Bliscy u Wagi, pokazują, że co drugi dorosły Polak podjął się procesu redukcji masy ciała w swoim życiu. Największą część tych osób stanowiły kobiety – 61%, natomiast najczęściej procesu odchudzania podejmowały się osoby w wieku 35-49 lat.

Producenci informują
więcej »
reklama
Gabinet Prywatny
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×