Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Nowa technologia w hemodializie już w Polsce

Baxter, światowy lider technologii medycznych w dziedzinie opieki nefrologicznej, wprowadza do Polski nową metodę rozszerzonej hemodializy
z użyciem dializatora THERANOVA. Umożliwia ona oczyszczenie krwi z toksycznych związków w stopniu zbliżonym do pracy ludzkiej nerki i może przyczynić się do istotnej poprawy jakości życia oraz stanu klinicznego pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Dializator może być zintegrowany z dostępną już infrastrukturą do hemodializy i poprawić jakość terapii bez dodatkowych inwestycji w specjalistyczny sprzęt.

Kongres Zdrowia Publicznego

Już po raz czwarty we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia odbył się Kongres Zdrowia Publicznego. "Kongres Zdrowia Publicznego był pierwszą tego typu i o takiej skali platformą do prowadzenia dialogu na temat przyszłości zdrowia publicznego w Polsce. To właśnie podczas wystąpień i dyskusji panelowych kongresu w znacznym stopniu kształtuje się ogólna koncepcja polskiego zdrowia publicznego" – powiedział rektor WUM prof. dr hab n med. Mirosław Wielgoś, otwierając tegoroczny kongres. 

Jak zorganizować prowadzenie badania klinicznego w gabinecie lekarskim?

Praca zawiera praktyczne wskazówki dla lekarza, który chciałby przeprowadzić badanie kliniczne w swoim gabinecie. Jest rodzajem kompendium dla głównego badacza, zawierającym wszelkie aspekty związane z prawidłowym przebiegiem takiego badania.

Wprowadzanie nowych pokarmów do diety dziecka w ujęciu praktycznym opartym na aktualnych rekomendacjach

Rozszerzanie diety niemowlęcia o pokarmy stałe jest zagadnieniem, które budzi wiele wątpliwości zarówno wśród rodziców, jak i opiekujących się dzieckiem lekarzy i pielęgniarek. Aktualne zalecenia dotyczące żywienia niemowląt wydawane przez polskie i europejskie organizacje oparte są na ostatnio przeprowadzonych badaniach naukowych. Istotnym wydaje się położenie nacisku na promocję wyłącznego (tzn. bez pokarmów stałych i płynów innych niż leki i witaminy) karmienia piersią przez pierwsze 4-6 miesięcy życia dziecka, a następnie informowanie rodziców o właściwym czasie wprowadzenia do diety pokarmów uzupełniających, ich rodzaju oraz dostępnych metodach karmienia. W pracy przedstawiono podsumowanie zaleceń dotyczących powyższych zagadnień, jak również skupiono się na składnikach, których zawartość w diecie jest kluczowa dla dalszego prawidłowego rozwoju dziecka oraz na tym, jak praktyki żywieniowe mogą wpływać na rozwój chorób alergicznych.

Ulga w bólu

Ból występuje jako ostry lub przewlekły. W leczeniu bólu stosuje się leki z różnych grup przeciwbólowych: NLPZ, paracetamol, opioidy. Ważny jest wybór leku dla poszczególnych przypadków oraz zastosowanie monoterapii lub terapii skojarzonej. Istotą terapii skojarzonej jest zwiększenie działania analgetycznego (addycja lub synergizm). Terapia skojarzona pozwala na zmniejszenie dawek leku oraz obniżenie występowania działań niepożądanych.

Doustne suplementy pokarmowe

praktyczne zastosowanie

Doustne suplementy pokarmowe (ang. oral nutritional supplements – ONS) to specjalna kategoria żywności medycznej dedykowana żywieniowemu wsparciu pacjentów niedożywionych lub zagrożonych niedożywieniem. Są to diety przemysłowe, które nadają się do picia i występują w różnych smakach. Preparaty ONS mogą stanowić uzupełnienie codziennej diety, a niektóre z nich mogą ją całkowicie zastąpić. Celem niniejszej pracy było przedstawienie wskazań do stosowania doustnych suplementów pokarmowych oraz ich praktycznego wykorzystania.

Łódzcy naukowcy opracowali metodę niszczenia komórek nowotworowych z użyciem nanocząstek

Łódzcy naukowcy opracowali metodę termicznego niszczenia rozsianych komórek nowotworowych z użyciem nanozasobników ferromagnetyka. Dzięki tej metodzie możliwe będzie niszczenie tylko komórek rakowych, bez uszkadzania zdrowych komórek. Przepływające w układzie krwionośnym nanorurki odnajdują guza nowotworowego zawierającego zdegenerowane komórki i się do nich przyczepiają. "Napromieniowanie tkanki falą elektromagnetyczną powoduje nagrzanie komórek nowotworowych powyżej temperatury ich apoptozy, wywołując nekrozę, czyli śmierć komórek - mówił PAP współtwórca rozwiązania prof. Zbigniew Kołaciński z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

Światowy Dzień AIDS

1 grudnia na całym świecie jest obchodzony jako Dzień AIDS. W związku z tym wieczorem na fasadach wielu budynków w Warszawie będzie wyświetlana czerwona kokarda – symbol solidarności z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS. Według danych WHO i ECDC liczba zakażeń HIV wykrytych w 2016 r. w Europie była najwyższa, odkąd zaczęto na naszym kontynencie prowadzić takie statystyki. Zakażenie HIV stwierdzono u 160 tys. mieszkańców 53 krajów wchodzących w skład europejskiego regionu WHO. Aż 80% z nich pochodzi z Europy Wschodniej.

Projekt poprawy jakości opieki nad pacjentem w zakresie leczenia bólu

Marek Tombarkiewicz (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia) poinformował podczas briefingu prasowego 29 listopada 2017 r., że Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowy projekt rozwiązania  legislacyjnego, dotyczący poprawy jakości opieki  nad pacjentem w zakresie leczenia bólu. "To będzie ważny dokument dla wszystkich pacjentów cierpiących z powodu bólu, regulujący standard organizacyjny opieki zdrowotnej w dziedzinie świadczeń zdrowotnych z zakresu rozpoznania, leczenia, monitorowania bólu, niezależnie od jego przyczyny, realizowanych w podmiotach leczniczych” -  podkreślił wiceminister Tombarkiewicz.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Konferencja zorganizowana przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

„Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)” - to temat kolejnej konferencji zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w ramach kampanii Lek Bezpieczny. Tym razem eksperci Urzędu omówili temat leków, będących jednym z najczęściej poruszanych zagadnień współczesnej farmakoterapii – zarówno przez pracowników Służby Zdrowia, jak i pacjentów ze względu na ogromną skalę ich zażywania, zarówno w sytuacjach, gdy są wskazane, ale często także bez potrzeby. Zadaniem Konferencji było przekazanie istotnych wiadomości o tej grupie leków, przydatnych dla pacjentów, ale też wskazanie i ostrzeżenie przed popełnianymi błędami przy ich zażywaniu - leki te przynoszą istotną ulgę pacjentom, znosząc lub ograniczając dolegliwości bólowe różnego pochodzenia, jednak należy pamiętać, że, zwłaszcza niewłaściwie stosowane, mogą być powodem licznych działań niepożądanych.
Producenci informują
więcej »
reklama
Gabinet Prywatny
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×