Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Medyczne aspekty dysforii płci

Ewolucja paradygmatu dysforii płci w piśmiennictwie medycznym. Cz.I

Minione dekady przyniosły znaczący postęp w badaniach medycznych kontrowersyjnych zagadnień dotyczących rozwoju i dymorfizmu płci oraz neurobiologii ludzkich zachowań, takich jak tożsamość płci. Niedawne usunięcie niezgodności płci (gender incongruence) z zapisu chorób psychicznych z rejestru ICD-11 WHO jest istotnym etapem w ewolucji paradygmatu medycznego dysforii płci. Termin „zaburzenie tożsamości płci” w DSM-5 został w 2013 r. zastąpiony terminem „dysforia płci” (stan niepokoju lub uogólnionego niezadowolenia), który koncentruje się raczej na cierpieniu, niż na samej odmianie płci. W pierwszej części medycznych aspektów dysforii płci przedstawiamy terminologię medyczną i zarys historyczny tematu.
W lipcu 2018 r. po długich debatach z rejestru chorób psychicznych, jaki widnieje w oficjalnym spisie jednostek chorobowych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), został usunięty zapis odmiennej orientacji płci. Zmianę decyzji w dużej mierze spowodowały nowe dane i odkrycia medyczne, zebrane na przełomie ostatniego ćwierćwiecza. Inaczej mówiąc, dokonał się postęp w medycynie, który doprowadził do zmiany paradygmatu medycznego. Warto przyjrzeć się głębiej faktom i argumentacji wykluczającej dysforię płci z kategorii chorób psychicznych. Uczyńmy fakt zmiany zapisu w WHO punktem wyjścia dla przeglądu aktualnych danych medycznych dotyczących dysforii płci. Warto zapoznać się z rozmiarem prac naukowych poświęconych płci: w internetowej bazie danych Pub-Med liczba publikacji widniejących pod hasłem gender/płeć przekracza 100 tys. W zależności od podanego słowa-klucza, na hasło gender variance pojawia się 39 tys. publikacji, na hasło homosexuality – 28 tys. publikacji, transgender – 5 tys. prac, „LGBT” – 1700 prac, gender incongruence – 1200 publikacji, gender-dysphoria – 1100 prac.
Jako istoty biologiczne jesteśmy wyposażeni w dwa potężne instynkty: aby przetrwać jako jednostka i aby przetrwać jako gatunek. Mamy płeć anatomiczną i świadomość płci. Płeć człowieka i psychiczna świadomość posiadania płci może być i jak najbardziej jest przedmiotem badań naukowych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK