Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej

Hipercholesterolemia rodzinna grozi licznymi powikłaniami sercowo-naczyniowymi już w młodym wieku. Nieleczona, późno wykryta, znacznie zwiększa ryzyko udarów i zawałów. Długo nie daje żadnych objawów, a te pierwsze są mało charakterystyczne – na przykład bóle dławicowe w klatce piersiowej, zawroty głowy, bóle ścięgien. Jednak choroba jest trudna do zdiagnozowania, wystarczy bowiem wykonać lipidogram, aby przekonać się, jakie jest stężenie cholesterolu we krwi. Sygnałem ostrzegawczym powinien być znacznie podwyższony poziom cholesterolu całkowitego i LDL-C, co w połączeniu z obciążającym wywiadem rodzinnym pozwala zdiagnozować hipercholesterolemię rodzinną.

Hipercholesterolemia to bardzo ciekawa jednostka chorobowaPodwyższony cholesterol kojarzy nam się zazwyczaj z kimś, kto nie jest aktywny fizycznie, ma nadwagę lub jest otyły, nieprawidłowo się odżywia, pali papierosy, nadużywa alkoholu. Tymczasem pacjent obciążony hipercholesterolemią rodzinną może być szczupły, uprawiać sport, nie mieć złych nawyków żywieniowych. I jest bardzo młody – mówi prof. dr hab. n. med. Marlena Broncel z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 

W terapii pierwszym krokiem są statyny. Jeśli one nie pomagają, dołącza się kolejny lek – ezetymib. Te leki są refundowane. Kiedy zawiodą, wskazana jest terapia przeciwciałem monoklonalnym PCSK 9, dzięki któremu możliwa jest redukcja LDL-C nawet o 85%. Ta nowoczesna terapia zmniejsza się ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych.

Niestety nie wszyscy pacjenci mają do niej dostępJeden z leków, alirokumab, jest co prawda dostępny w ramach programu lekowego, ale warunki przystąpienia do niego są tak rygorystyczne, że większość chorych nie zostaje zakwalifikowana. Z kolei drugi, ewolokumab, mimo że otrzymał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, do tej pory nie jest w programie lekowym. Chorym, którzy nie zareagowali na dotychczasowe leczenie, a na dostęp do nowoczesnych terapii nie mają szans, pozostaje więc zabieg aferezy – mechaniczne usuwanie cząstek LDL z surowicy, co wiąże się z wieloma niedogodnościami dla pacjentaJeśli wziąć pod uwagę, że konsekwencją nieleczenia hipercholesterolemii rodzinnej jest skrócenie życia o 20–30 lat, wydaje się oczywiste, że chorym należy jak najszybciej zapewnić dostęp do nowoczesnej terapii przeciwciałami PCKS9 – uważa prof. Broncel.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK