Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Szczepionki przeciw grypie już w aptekach

Jak co roku wraz z początkiem września rusza kolejny sezon szczepień przeciw grypie. Nowe szczepionki trafiły już do zakładów opieki zdrowotnej oraz do aptek. Dodatkowo w tym roku Polacy po raz pierwszy mogą skorzystać ze szczepionek czterowalentnych, które zapewniają najszerszą możliwą ochronę przed grypą. Jak podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, szczepienia przeciw grypie należy wykonać jak najszybciej, by zdążyć zarówno przed jesiennym sezonem infekcyjnym, jak i przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce trwa od stycznia do marca.

Szczepionki czterowalentne zawierają dwa szczepy wirusa grypy typu A i dwie linie wirusa grypy typu B, dzięki czemu zapewniają najszerszą możliwą ochronę przed grypą. Zgodnie z rekomendacjami ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy szczepienie z użyciem szczepionki czterowalentnej zaleca się wszystkim osobom (po ukończeniu 6. miesiąca życia), które chcą uniknąć zachorowania i nie mają przeciwwskazań do szczepienia.

To Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odpowiedzialna jest za wydawanie zaleceń dotyczących składu antygenowego szczepionek przeciw grypie. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od września 2016 r. na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 4 807 265 osób. W stosunku do poprzedniego sezonu to wzrost o 19%. Ciężki przebieg grypy i powikłania obserwowano u 16 866 osób, które były hospitalizowane. Niestety, aż 25 osób umarło z powodu tej jakże często lekceważonej choroby. A wiadomo, że to tylko wierzchołek góry lodowej.

„Szczepienie przeciw grypie to pewnego rodzaju ubezpieczenie przed nieszczęśliwym wypadkiem, jakim jest grypa. Ubezpieczenia tego najbardziej potrzebują ci, którzy są  szczególnie narażeni na jej konsekwencje. Należą tu pacjenci z grup ryzyka powikłań pogrypowych, czyli seniorzy, chorujący przewlekle, dzieci i kobiety w ciąży. Osoby te rezygnując ze szczepienia podejmują takie ryzyko, jak osoba, która nie ubezpiecza domu. mieszkając na terenie zalewowym, czy kierowca zawodowy, nie ubezpieczając swojego samochodu. Szczepienie to ochrona nie tylko przed samą grypą, ale przede wszystkim przed jej groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami” – mówi dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Zarówno powikłania pogrypowe, jak i sama choroba są szczególnie groźne dla osób należących do grup ryzyka. Należy jednak pamiętać, że zachorować może każdy. Nawet 33% przypadków zakażeń wirusem grypy może przebiegać bezobjawowo. Oznacza to, że można być źródłem zagrożenia dla swoich najbliższych, nie zdając sobie z tego sprawy. Aby tak się nie działo, warto zapobiegać. Szczepienia najlepiej wykonywać od września do grudnia.

Zachorowanie na grypę wiąże się z ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju powikłań, a potrafią być one bardzo niebezpieczne. Jak pokazują dane WHO, średnio co minutę z powodu grypy na świecie umiera jedna osoba. Mimo to grypa jest ciągle lekceważona. Zgodnie z raportem „Ocena bodźców i barier dla szczepień przeciw grypie w Polsce” stworzonym w 2016 r. przez GFK, wśród Polaków panuje przekonanie, że w przypadku osób zdrowych szczepienie przeciw grypie nie jest konieczne. Uważa tak 33% badanych. Taka sama część respondentów uznała, że ryzyko zachorowania na grypę jest u nich minimalne nawet bez zaszczepienia się.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×